Akademik İntihal Engelleme Programı

İntihal, –usulüne uygun kaynak göstermeksizin– başkalarının  yazılarını, fikirlerini ve buluşlarını alıntılama, kendisine aitmiş gibi sunma faaliyeti için kullanılan genel bir terim. Hem yazar, hem de yayımcı ve editörler için bir kâbus teşkil eden ve popüler amaçlı yazımlarda bile sorunlar ve tartışmalara neden olan intihaller, bilimsel yazımlarda  ortaya çıktığında   birçok yaptırıma neden olabiliyor.

ULAKBİM’in abone olduğu ve 166 üniversitenin bütün akademisyenlerinin kullanımı için lisansladığı akademik  intihal engelleme  programı,  yazılı bir metnin intihal içerip içermediğini birkaç dakika içinde belirliyor. Web üzerinden çalışan program, word veya pdf dosyası olarak yüklediğiniz yazıyı;

  • 14 milyar web sayfası;
  • 30 milyondan fazla makale, kitap ve konferans metnini içeren 55 binden fazla akademik yayın;
  • Bilimsel, teknik ve tıbbi dergilerde yayınlanmış 70 milyondan fazla yazı ile karşılaştırarak  hangi yazılarla ifade çakışmaları olduğunu ve yazının toplam olarak  ne kadar intihal içerdiğini gösteriyor.

Akademisyenler,  kurum kütüphanelerine müracaat ederek  kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifre ile programı kısıtsız olarak kullanabiliyor. Program hakkında daha  fazla bilgi almak için http://www.ithenticate.com/ adresini tıklayınız.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s