Bayburt’ta “Uluslararası Kimya Yılı” etkinlikleri yapıldı

Marie Sklodowska Curie’nin radyum ve polonyum elementlerini keşfinin 100.yıldönümü olması nedeniyle, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca  2011 yılı “Uluslararası Kimya Yılı” olarak kabul edilmiştir. Dünyanın gereksinimlerinin karşılanmasında kimyanın öneminin anlaşılması, gençlerin kimyaya olan ilgilerinin artırılması, kimyanın geleceği için yaratıcı fikirler üretilmesinin teşvik edilmesi ve kimya biliminde kadının rolü ve önemli tarihsel olayların kutlanması “2011 Uluslararası Kimya Yılı” nın temel amaçlarını oluşturmaktadır.

 “2011 Uluslararası Kimya Yılı”  etkinlikleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı,  81 ildeki kimya öğretmenlerinin katılımıyla 15 ilde 1 günlük seminerler düzenlemeyi programıştır. Düzenlenecek etkinliklerle popüler kimya konularının kimya öğretmenleri ile öğrencilere sunulması, kimya biliminin insan yaşamındaki rolünün anlaşılması, kamuoyunda kimyanın farkındalığının artırılması, kimya öğretmenlerinin deneyimlerinin paylaşılacağı bir ortamın oluşturulması, ortaöğretim öğrencilerine kimya biliminin tanıtılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amaçlanmaktadır.

 30 Mayıs 2011, Pazartesi günü Bayburt’ta yapılan ve yakın illerden   gelen kimya öğretmenleri ile fen lisesi öğrencilerinin  katılımıyla gerçekleştirlen etkinliklerde,  “2011 Uluslararası Kimya Yılı”  ve kimya bilimi çeşitli yönleriyle tanıtıldı. Milli Eğitim Bakanlığı Talime ve Terbiye Kurulu üyesi Dr. Nihal Coşkun’un tanıtım konuşmasıyla başlayan toplantıda Doç. Dr. Mustafa Sözbilir, “Dünyada ve Türkiye’de Kimya Yılı”; Prof. Dr. Hasan Seçen, “Hayatımızda kimya : Kimyanın teknolojik uygulamaları”; Türkiye Kimya Derneği Başkanı Erkan Baykut “Madam Curie’nin çalışmaları” ve “Türkiye Kimya Derneğinin faaliyetleri”; Doç Dr. Murat Taş “Nükleer Enerji Gerekli midir?”; Yrd. Doç. Dr. Saim Topçu da  “Tehlikeli Kimyasallar ve depolanması” konulu birer konuşma yaptılar.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s